بخش های این دوره

تمرین عملی حساب شده برای رایتینگ تسک ۲

چک كردن essay در انتهای آزمون

5
(1)

چند دقیقه‌ پایانی آزمون writing را به بررسی essay‌ تان اختصاص دهید. کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS تمرینات زیادی برای این كار دارد. در این مرحله شما همچنین باید دستخطتان (handwriting) را نیز بررسی کنید که آیا واضح و خوانا است یا خیر.

در تصویر زیر می‌توانید اشكالات رایجی كه به خاطر شتابزدگی ایجاد شده‌اند را مشاهده کنید. مطمئن شوید از اشكالات دستخط خودتان مطلع هستید تا بتوانید روی آنها متمركز شوید (focus).

حروفی كه خيلی به هم شباهت دارند: ‘s’ و ‘r’ در “reasons” شبيه هم شده‌اند.

حروف نصفه و نيمه (incomplete letters): بالای ‘a’ و ‘o’ باز رها شده است بنابراین هر دو شبيه ‘u’ به نظر می رسند. واژه ‘one’ شبيه ‘are’ شده است چون ‘n’ نصفه و نيمه است؛ ‘y’ شبيه ‘g’ و نيز شبيه ‘e’ شده است.

همچنان كه سرعت نويسنده بالاتر می‌رود، مشكلات هم حادتر می‌شوند: ‘o’ به جای ‘u’ به ‘I’ شبيه شده است و حروف ‘s’ به يک خط راست تبديل شده است برای همين هم ممكن است ‘l’ خوانده شود.

شروع كردن يک كلمه در پايان يک سطر: اگر دست خطتان بد باشد، اين كار را برای خواننده (به عبارت ديگر ممتحن IELTS) دشوار میكند كه بتواند تک تک حروف را تشخيص داده و متوجه ‘dash’ شود (خط تیره نشان دهنده اینست که كلمه در پايان سطر تمام نشده است). در نتيجه دنبال كردن argument ها و ايده‌های شما نيز به مراتب کار سخت‌تری خواهد بود.

پاراگراف‌های واضح و خوانا در essay شما اهمیت زیادی دارند. در بعضی از essay های دست نوشته مشكل می‌توان متوجه شد که یک پاراگراف به كجا ختم و پاراگراف دیگر از کجا آغاز می‌شود. برای كمک به واضح كردن مرز پاراگراف‌ها، یک سطر بین هر دو پاراگراف متوالی فاصله بگذارید. به امید indenting كلمه نخست هر پاراگراف نباشید چون نمی‌تواند آغاز پاراگراف جدید را چنان كه باید مشخص كند.

نشان كردن (spot) اشتباهات در رایتینگ كار خیلی سختی است چون مغز غالبا آنچه را که می‌بیند جبران و تصحیح (compensate and correct) می‌كند. برای غلبه بر این مشكل خوب است كه با یک پارتنر (partner) كار كنید زیرا ما معمولا عادت داریم كارهای دیگران را خیلی سخت تر از كار خودمان نقد كنیم (to be much more critical) ازین رو كار تشخیص اشكالات به این روش راحت‌تر خواهد بود. هنگام ویرایش كردن (editing) نهایی ایده‌های زیر ممكن است به كارتان بیایند:

  1. هر بار بر یک نوع اشكال (problem area) متمركز شوید (مثلا فقط بر افعال یا فقط articles ها).
  2. بلافاصله بعد از نوشتن essay سراغ ویرایش آن نروید، اجازه دهید یک روز بگذرد و بعد آن را مرور كنید.
  3. در مورد جوابتان به سوال آزمون، سوالات زیر را از خودتان بپرسید:
    (a) آیا Task را كامل انجام داده ام؟
    (b) آیا پاراگراف‌هایم كاملا مشخص هستند؟
    (c) آیا conclusion هایم واضح و به وسیله ایده‌هایم پشتیبانی (support) شده‌اند؟
  4. حساب تعداد تصحیح هایی (corrections) را كه باید در انواع اشكالات رایج كارتان انجام دهید (مثل یک نمره) داشته باشید. باید هدفتان كوچک كردن این عدد در طول زمان باشد.

دوره رایگان گرامر را مرور كنید تا به كمک آن بتوانید اشكالات رایج خودتان را شناسایی کرده و روش برخورد با آنها را متنوع كنید. روی خطاهای فسیل شده (fossilised) در ذهنتان كه خودتان به آنها آگاهی دارید تمركز كنید. مثلا روی مواردی مثل كاربرد مقالات، اسامی مفرد یا جمع یا اشتباهات املایی كه به طور مرتب از شما سر می‌زند.

یک راه خوب برای كار كردن روی cohesion و تكرارهایتان (repetitions) در زبانی كه به كار برده‌اید اینست كه essay تان را با صدای بلند بخوانید و در صورت امكان صدایتان را نیز ضبط كنید. احتمالا از اینکه قادر خواهید بود با استفاده از این روش خطاهایتان را بیابید، تعجب خواهید کرد. اگر هنگام خواندن یک جمله تپق (stumble) می‌زنید احتمالا نشانه این است كه یک اشكال writing وجود دارد. وقتی از بابت Writing خیالتان تا حد زیادی آسوده شد، این كار را (در سكوت) در ذهن خودتان تمرین كنید تا بتوانید از همین تكنیک چک كردن در آزمون نیز استفاده كنید.

به این صفحه چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن بر روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تاکنون امتیازی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این صفحه را ارزیابی می کند.

خوشحالیم که این صفحه را مفید دانستید...

در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

متاسفیم که این صفحه برایتان مفید نبود!

نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

به نظرتان این صفحه چه کمبودی داشت که برایتان مفید نبود؟