بخش های این دوره

تمرین عملی حساب شده برای رایتینگ تسک ۲

مرحله 4 – نوشتن essay خودتان

5
(1)

ارتباط مفقوده در رایتینگ IELTS

استیون كینگ می‌گوید: “اگر می خواهید نویسنده باشید، پیش و بیش از هر چیز باید دو كار را انجام دهید؛ یک عالمه بخوانید و یک عالمه بنویسید. هیچ راه میانبری به جای این دو راه وجود ندارد هیچ میانبری”. حتما باید مهارت‌های رایتینگ‌تان را به تدریج بسازید و بالاتر ببرید (build up). این به معنای نوشتن جمله و بعد پاراگراف و بالاخره essay است. تمرین عملی نوشتن پاراگراف خیلی مفید است چرا كه شما نیاز به فكر كردن درباره نحوه توضیح (explain) و به هم ربط دادن (connect) ایده‌ها دارید. در ادامه چگونگی ساختن (construct) یک پاراگراف را بررسی خواهیم کرد.

نحوه ساختن یک پاراگراف

  • هر پاراگراف باید روی یک ایده اصلی (main idea) تمركز (focus) كند. این ایده باید مطرح (presented) و پشتیبانی (supported) شود (شما می‌توانید برای انجام این كار از یک مثال استفاده كنید البته اگر یک مثال مرتبط به ذهنتان رسید).
  • هر ایده‌ای باید به وضوح به سوال پیوند خورده باشد. این نكته مهمی است و همان چیزی است كه در Task Response سنجیده می‌شود. ازین رو نشانگر اینست كه شما قادر خواهید بود به تسکی که در امتحان به شما داده می‌شود، پاسخ دهید (are responding).
  • بعلاوه یادتان باشد یک argument ارائه دهید (present) و بپرورانید (develop). این كار باید یک مسیر منطقی خطی (logical liner path) را دنبال كند نه یک مسیر دایره ای را.
  • در دروس قبلی، به شما توصیه كردیم از عبارت‌های از پیش آماده (set phrases) مانند كلیشه ها (templates) در هنگام نوشتن essay استفاده نكنید. با این حال در هنگام تمرین شخصی برای نوشتن به شیوه خطی (liner)، یک نسخه فراگیرتر (broader version) از ایده می‌تواند كمک كننده باشد.
  • یکی از زبان آموزان ما که دانشجوی رشته اقتصاد بود، با كمک مقاله‌های اقتصادی كه می‌نوشت، تعلیم دیده بود (has been taught) که استراكچر هر پاراگراف را به شكل ویژه ای درآورد تا مطمئن شود با معیارهای مورد استفاده در ارزیابی آزمونش همخوانی دارد. استراكچری كه به او تدریس شده بود تا از آن پیروی كند عبارت است از: نكته (point)، توضیح (explanation)، مثال (example)، ارزشیابی (evaluationمثال (example)، پیوند (link). پاراگراف‌های حاصل (resulting paragraph) از این استراکچر بیش از حد طولانی بودند، زیرا كانون توجه (focus) آزمون او زبان نبود بلكه نشان دادن فهمی از مفاهیم كلیدی در علم اقتصاد بود. با این همه نكته‌ای در این جا وجود دارد كه باید بیاموزید. در آزمون آیلتس از شما نمی‌خواهند یک رویكرد یا تئوری آكادمیک (academic approach or theory) را ارزشیابی كنید، بنابراین می‌توانیم استراكچر فوق را به چهار جزء نكته (point)، توضیح (explanation)، مثال (example) و پیوند (link) خلاصه كنیم.
  • همچنین تیم اساتید ما، این واریاسیون (variation) را هم پیشنهاد می‌كند: نكته (point)، توضیح (explanation)، گسترش (expand)، پیوند (link).
  • استفاده از واژه نكته (point) نشان می‌دهد شما باید پاراگراف‌تان را با ذكر یک نكته (marketing a point) آغاز كنید. چنانكه پیشتر نیز دیدید، بعضی از essay های بند 6.5 صرفا همان ایده‌های سوال را تكرار می‌كنند.
  • نكات یا نقطه نظراتی كه شما در essay خود ذكر می‌كنید (points you make) جدید بوده و باید بر پایه پاسخ‌تان به آن پرسش باشد. همانطور كه در دروس پیشین یک جمله كمپلكس (complex) كه مدعی بند 8 بود را برایتان مثال زدیم، فراموش نکنید نوشتن به روش كمپلكس (complex way) نه تنها بر توانایی خواننده برای دنبال كردن ایده‌های شما تاثیر می گذارد، بلكه بر گسترش خطی و واضح (clear liner development) پاراگراف های شما نیز تاثیر دارد.

این فلوچارت نشان میدهد كه هر پاراگراف در body باید انجام كارهای ذیل را هدف خود قرار دهد:

  • مرحله آخر یعنی پیوند نهایی (find linking) اهمیت خیلی زیادی دارد چرا كه توضیح می‌دهد نقطه نظر یا نكته شما از چه نظر به سوال آزمون ربط دارد. در رایتینگ آیلتس اغلب این مرحله را با عنوان پیوند گمشده (the missing link) از آن یاد می‌کنیم، زیرا معمولا در جواب‌های بند 6 یا 6.5 مفقود است. بدون این مرحله، پاراگراف به نوعی ناتمام (unfinished) یا كامل نشده (incomplete) است. خواننده مطمئن نیست هدف پاراگراف نشان دادن چه چیزی است یا چگونه در دل essay شما بی هیچ مشكلی جا خوش کرده است.

مثال قدیمی ما، این نكته را خیلی خوب روشن می‌كند. كاندیدا پاراگرافش را با این جمله پایان میدهد:

“Thus, this kind of medical practice can dramatically improve the conditions of people who have issues in physical movements and mental blocks of doing so.”

این جمله نشان می‌دهد كه او از تاپیک (topic) كه درباره محاسن و معایب بازیهای کامپیوتری بود فاصله گرفته است و بنابراین جمله اش با پرسش آزمون مرتبط (relevant) نیست. ما در نسخه اصلاح شده زیر، این ارتباط را با پیوند زدن به پرسش تا حد زیادی روشن كردیم:

“Thus, we could argue that video games can actually serve a very useful purpose and are not always detrimental to our health.”

برای تمرین عملی پیوند ایجاد كردن (linking) به این شیوه، essay های قبلی خود و جمله پایانی‌تان (the final sentence) در هر پاراگراف body را مرور كنید. آیا به روشنی هر پاراگراف را به سوال پیوند زده‌اید؟ اگر چنین نیست، جمله‌های پایانی خودتان را تغییر دهید تا این پیوند واضح (clear) شود. اگر نتوانید این كار را انجام دهید، شاید ایده‌های درون پاراگراف هایتان به سوال ربطی ندارند.

به این صفحه چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن بر روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تاکنون امتیازی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این صفحه را ارزیابی می کند.

خوشحالیم که این صفحه را مفید دانستید...

در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

متاسفیم که این صفحه برایتان مفید نبود!

نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

به نظرتان این صفحه چه کمبودی داشت که برایتان مفید نبود؟