تمرین گرامر

تنوع گستره خواندن (Reading Widely)

5
(1)

یكی دیگر از روش‌های گسترش دامنه گرامر و استفاده فعالانه از آن، گسترده‌تر كردن دامنه و تنوع چیزهایی است كه می‌خوانید. وقتی پای زبان آموزی به میان می‌آید، یافتن راهی برای لذت بردن از آن زبان، واقعا نعمت بزرگی است. حس كنجكاوی خودتان درباره زبان را تقویت كنید و در صورت امكان سعی كنید با تمام وجود به آن علاقه مند شوید. اینکار به شما كمک می‌كند تمام مقالات یا كتاب‌های well-written درباره موضوعی كه از آن لذت می برید را بخوانید. برای مثال، اگر از ورزش لذت می‌برید پس به دنبال كتاب‌های well-written در مورد این تاپیک بگردید.

وقتی یک مقاله جالب پیدا می‌كنید، آن را برای توجه كردن به زبانش دوباره بخوانید. از خودتان بپرسید:

  • چگونه نویسنده ایده های خود را بیان كرده یا به هم ربط داده است؟
  • از چه استراكچرهای زبانی استفاده كرده است؟

جملاتی كه می‌پسندید را گردآوری کرده و از آنها به عنوان الگوهای خوب استفاده كنید. البته مقصودمان این نیست كه شما باید كل آن جمله ها را یاد بگیرید تا در essay هایتان استفاده كنید. منظور اینست که استراكچر را مطالعه و سپس آن را مناسب خودتان آداپته كنید (adopt) تا تبدیل به یک بخش طبیعی از زبان خودتان شود.

اخیرا به مقاله‌ای (article) درباره خانمی كه بعد از بسته شدن یک شركت خشكشویی لباس عروسی‌اش را گم كرده بود، برخوردیم. این خانم بعد از جستجو كردن آنلاین (searching online)، سرانجام توانسته بود بفهمد لباسش كجاست. جملات زیر در مقاله خیلی زیبا اهمیت این كشف را به خواننده انتقال می دهد:

“The emotional significance of the dress far outweighed its monetary value.”

به جای یادگرفتن و كپی كردن كل این جمله، باید به استراكچر بنیادی (basic structure) نگاه کرده و سعی كنید آن را یاد بگیرید، سپس كاربرد آن را تمرین كنید. از جمله بالا می‌توانید استراكچر زیر را یاد بگیرید:

” The … of … far outweighs its …”

حالا می‌توانید به صورت هدفمند و با نوشتن واریاسیون های (صورت های متنوع) خودتان، تمرینات عملی انجام دهید. وقتی بتوانید با اعتماد به نفس و بدون خطا این كار را انجام دهید، دیگر یک جمله یاد گرفته شده نخواهد بود بلکه یک ساختار است كه جزئی از زبان شما محسوب می‌شود. در پایان خواهید توانست جملاتی مانند اینها بنویسید:

The advantages of recycling far outweigh any inconvenience the process may cause.

The advantages of raising taxes will far outweigh any savings the government may make.

 

به این صفحه چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن بر روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تاکنون امتیازی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این صفحه را ارزیابی می کند.

خوشحالیم که این صفحه را مفید دانستید...

در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

متاسفیم که این صفحه برایتان مفید نبود!

نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

به نظرتان این صفحه چه کمبودی داشت که برایتان مفید نبود؟