باید بدانید هر آنچه که برای کسب بهترین نتیجه در آزمون آیلتس احتیاج دارید در درون خود شما وجود دارد. کافیست آن را کندوکاو کنید و کار را از درون خود شروع کنید. گام اول اینست که با خود صادق باشید و جملات زیبای تبلیغاتی که میگوید در عرض ٦ ماه زبان یاد بگیرید را برای همیشه فراموش کنید زیرا این جملات همانطور که شما را زود جذب میکند خیلی زود هم ناامید خواهد کرد.

IELTSTEACHERS.ORG

چطور میتوانید شاخ غول آیلتس را بشکنید! تمام راهکارها و منابع را میخوانید و سرآخر دست از پا درازتر بعد از چندین آزمون شکست را می پذیرید. اما چرا؟ اشکال کار در کجاست؟ آیا در کلاس ها ، راهکارها یا منابعی است که مطالعه کردید یا در درون شما و باورهای شماست.

شاخ غول آیلتس را با روانشناسی آموزشی بشکنید!

اگر بگوییم شکست یا پیروزی شما قبل از آزمون رقم میخورد چه خواهید گفت. روانشناسی فردی راهکاری است که فرد میتواند نقاط ضعف و قوتش را شناسایی کرده و طبق آن برای خودش برنامه ریزی کند. مانند یک کامپیوتر که تنها وجود سخت افزار و نرم افزار آن تعیین کننده نیست بلکه نحوه استفاده درست و بهره برداری مناسب از کارایی های آن است که اهمیت دارد.

باید بدانید هر آنچه که برای کسب بهترین نتیجه در آزمون آیلتس احتیاج دارید در درون خود شما وجود دارد. کافیست آن را کندوکاو کنید و کار را از درون خود شروع کنید. گام اول اینست که با خود صادق باشید و جملات زیبای تبلیغاتی که میگوید در عرض ٦ ماه زبان یاد بگیرید را برای همیشه فراموش کنید زیرا این جملات همانطور که شما را زود جذب میکند خیلی زود هم ناامید خواهد کرد.

گام اول » واقع بین باشید

واقع بین بودن نه به این معنی که ناامید باشید و یادگیری را به دلیل سخت بودن آن هیچ وقت شروع نکنید بلکه به این معنی که از خودتان انتظار نداشته باشید در ٦ ماه معجزه ای رخ دهد زیرا هیچ معجزه ای در کار نیست! پس واقع بین بودن در ابتدا بهتر از این است که با باورهای غلط انرژی تان را هدر دهید.

در پاسخ به سوال “میانگین زمان مورد نیاز برای یادگیری آیلتس چقدر است؟” میتوان جواب های متنوعی داد زیرا زمان لازم با توجه به توانایی و هدف هر فرد متفاوت است. اما فرمول یکسان برای همه اینست که از سطح فعلی شان مطلع باشند و بدانند به چه سطح و نمره ای نیاز دارند. با توجه به این دو پارامتر، اساتید براساس تجربه شان میتوانند زمان تقریبی را برای زبان آموزان پیش بینی کنند.

اما چرا واقع بینی را گام اول میدانیم، چون تمام کسانی که برای آزمون های بین المللی زبان اقدام میکنند به دنبال هدفی خاصی هستند؛ قصد تحصیل یا مهاجرت و یا برای اشتغال نیاز به مدرک آیلتس دارند و این بازه زمانی با توجه به هدف فرد متفاوت است. به همین دلیل نظریه یادگیری زبان در ٦ ماه را نمی توان کلا رد کرد اما شما در این شش ماه تنها یاد می گیرید که چطور به صورت ساده و با گرامر و کلمات ساده، انگلیسی حرف بزنید. ولی اگر هدف شما این است که مهاجرت کنید خب باید بدانید که این نظریه بعد از مهاجرت، شما را سرخورده خواهد کرد. زیرا متوجه تفاوت بین انگلیسی صحبت کردن خودتان با افراد بومی خواهید شد و آگاه می شوید که این زمان برای یادگرفتن مطالب پایه مناسب بوده و تنها جهت ارتباطات ضروری به کارتان می آید. از این رو نه میتوان یادگیری در چند ماه را انکار کرد و نه میتوان گفت که صحیح است زیرا این زمان با توجه به هدف هر فرد کاملا متفاوت است.

در فضاهای آموزشی و تبلیغاتی زمان های متفاوتی را برای یادگیری زبان جدید ذکر میکنند. اما برای کسانی که صرف گرفتن مدرک آیلتس برای آنها اهمیت ندارد و میخواهند مانند افراد بومی (Native) صحبت کنند زمان معقول شاید تا 5 سال هم طول بکشد. به همین دلیل می گوییم اولین گام واقع بین بودن است، پس شرایط خود را بسنجید و براساس نقاط ضعف و قوتتان انتظار مناسب از خودتان داشته باشید.

گام دوم » شناخت پیدا کنید

در صورتی که شرایط روحی سختی را پشت سر میگذارید؛ تحت فشار هستید و یا حتی تنبل هستید. ابتدا باید خود را بشناسید، شناخت از خودتان کمک میکند نصف مسیر را طی کنید. اگر نیاز است حتما باید یک روانشناس مشورت کنید تا در صورت لزوم با مصرف دارو ، افسردگی یا حتی تنبلی تان را درمان کنید زیرا اگر خودتان نتوانید آن را مدیریت کنید، داروها در این مسیر به شما کمک خواهند کرد. پس حتما این مرحله را خیلی جدی گرفته و به دنبال آن باشید که روحیات خود را شناسایی کنید چون در آن صورت است که میتوانید موتور انگیزه و اراده تان را روشن کنید. اگر فردی هستید که به صدا حساسیت دارید حتما یک محل آرام و یکسان را برای مطالعه در نظر بگیرید. اگر پر انرژی هستید و نشستن پای کتاب و تست برایتان سخت است برای خودتان هیجان ایجاد کنید (مثلا از خودتان فیلم بگیرید و اشتباهات تستی خودتان رو جلوی دوربین بازگو کنید و یا هر نیم ساعت یک وقفه استراحتی در نظر بگیرید، موزیک گوش دهید، چند دقیقه برقصید و مجددا شروع کنید).

گام سوم » عملگرا باشید

با توجه به مراحل قبل، الان باید کاملا دید بازی نسبت به زمان ، سطح خود و همچنین اخلاق و روحیاتتان کسب کرده باشید. حالا با توجه به برنامه ریزی تان باید پیش بروید و به مانند یک معلم سخت گیر برای خودتان تشویق و تنبیه در نظر بگیرید و تا رسیدن به موفقیت متوقف نشوید.

لیست کارها

ابتدا یک زمان تعیین سطح رزرو کنید و از مشورت یک استاد خبره کمک بگیرید تا سطح تان مشخص شود.
هدفتان را کاملا مشخص کنید.
براساس این موارد حالا واقع بینانه برای خود یک زمان حداقل و حداکثری در نظر بگیرید.
نقاط ضعف و قوتتان را یادداشت کنید و از یک روانشناس برای شناخت خودتان کمک بگیرید.
مواردی که به شما انگیزه می دهد تا بتوانید عملگرا باشید را یادداشت کنید.
حالا با توجه به تمامی این موارد یک برنامه ریزی مناسب برای خود انجام دهید. (در صورت همکاری با تیم مدرسان آیلتس، این مرحله با کمک اساتید برای شما انجام میشود)
در مرحله عمل، سخت گیری کرده و در کنارش به خودتان احترام بگذارید تا بتوانید تعادل را رعایت کنید.
آرام و پیوسته پیش روی کنید، مطمئن باشید موفق خواهید شد.

نظر خود را ثبت کنید