بروز رسانی: ۱۳۹۸/۰۳/۰۱

آیا می خواهید با مهارت های نوشتاری شگفت انگیز خود ، کارفرما یا مسئول پذیرش دانشگاه را تحت تاثیر قرار دهید؟ یا اینکه می خواهید یک بیانیه شخصی که نشان دهنده تفکر شماست، طراحی کنید؟ در زیر ما 10 نکته برای نگارش بهترین انگیزه نامه یا همان SOP را برایتان ذکر کرده ایم.

10 نکته برای نگارش بهترین انگیزه نامه تحصیلی و کاری

Statement of Purpose ( SOP )

اگر شما میخواهید در سطح بین المللی کار کنید یا از دانشگاه های معتبر پذیرش بگیرید حتما نیاز به یک بیانیه هدف دارید. با توجه به اینکه انگیره نامه برای چه هدفی نوشته میشود نام های مختلفی نیز برای آن بکار برده میشود؛ مثل بیانیه هدف ، هدف نامه ، نامه هدف یا همان انگیزه نامه که در واقع گرفته شده از کلمه انگلیسی SOP که خلاصه شده Statement of Purpose می باشد.

البته امروزه بیانیه هدف برای کاربردهای مختلفی نوشته میشود و صرفا انگیزه تحصیلی یا کاری مد نظر نیست ، ازین رو ما در زیر 10 نکته برای نگارش بهترین انگیزه نامه را برابتان ذکر میکنیم که از نکات مهم و کلی برای نوشتن SOP بشمار می آید.

اگر قصد شما از نگارش SOP یا همان انگیزه نامه تحصیلی ، دریافت پذیرش از دانشگاههای دنیاست، حتما توصیه میکنیم مقالات تخصصی ما را در وبلاگ ما دنبال کنید و کسانی که میخواهند بیانیه هدف خود را برای مقاصد کاری یا تجاری نگارش کنند، حتما باید با زبان انگلیسی تجارت بین الملل آشنایی داشته باشند.

شما می توانید این نکات را با توجه به نوع موضوع برای نگارش بیانیه هدف تان بکار ببرید.

مثبت بنویسید

زبان کلی انگیزه نامه باید مثبت باشد یعنی از افعال و جملات مثبت برای بیان مطب خود استفاده کنید. مثلا بنویسید what it is به جای what it’s not

پاراگراف هایتان را بهم لینک کنید

از کلمات گذار برای پیوند زدن پاراگراف هایتان استفاده کنید و به این طریق آنها را بهم لینک کنید. مثلا از کلمات later / furthermore / moreover برای مرتبط کردن دو پاراگراف میتوانید بهره ببرید یا اگر پاراگراف اول و دوم درمورد دو موضوع مختلف است می توانید با مقایسه دو موضوع، پاراگراف ها رو بهم لینک کنید. مثل “As compared to subject A, subject B”

ساختار جمله را تغییر دهید

ذهن انسان زود خسته و بی حس می شود و تنها به فعل ، مفعول و موضوع توجه میکند از همین رو استفاده مناسب از جملات ساده ، ترکیبی و پیچیده در ساختار متن می تواند کمک کند بتوانید ذهن خواننده را معطوف خود کنید.

قبل از شروع بدانید چه میخواهید بنویسید

حتما قبل از شروع به نوشتن درکی از آن چیزی را که میخواهید بنویسید، داشته باشید چون قرار نیست یک آگهی تبلیغاتی با استفاده از واژه های قلمبه سلمبه نگارش کنید بلکه شما دارید از نوشتن برای انتقال ایده و افکارتان استفاده میکنید. به همین دلیل استفاده از کلمات برای انتقال معنایی فراتر از آن چیزی که قصد دارید بیان کنید، شما را قادر به بیان معنای صحیح نمی کند و این باعث میشود خواننده شما تصور کند شما تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارید.

استفاده از اصطلاحات

استفاده مناسب از اصطلاحات و جایگزین کردن اصطلاحات به جای کلمات تکراری کمک میکند تا متن شما جذاب تر شود اما به شرطی که رعایت نکته قبل را فراموش نکنید زیرا در این صورت نتیجه عکس خواهید گرفت.

مختصر و خلاصه بنویسید 

سعی کنید آن چیزی که میخواهید عنوان کنید را به صورت خلاصه و مختصر بیان کنید. کارکنان پذیرش دانشگاه ها یا کارفرماها معمولا برنامه کاری فشرده ای دارند، پس تا میتوانید مختصر و مفید بنویسید تا نظر خواننده را جلب کنید.

جملات و کلمات خود را بشمارید 

دقت کنید در انگیزه نامه یا هدف نامه ، جملات و کلماتتان را بشمارید تا خودتان و مفاهیمی که میخواهید منتقل کنید را تکرار نکنید. هر جمله ای که می نویسید باید بیانگر مطلب جدیدی باشد.

با اعتماد به نفس بنویسید

از بکار بردن صفت های نسبی مانند  rather , quite , somewhat , probably , possibly و یا غیره خودداری کنید. هدف نامه شما باید به گونه ای باشد که اعتماد به نفس شما را منتقل کند، حذف این صفت های نسبی کمک میکند تا متن قوی تری داشته باشید.

رعایت قوانین دستوری زبان انگلیسی

رعایت قوانین گرامر یا همان دستور زبان انگلیسی ، نشانه گذاری درست ، ترکیب و انتخاب سبک نگارش نیز از جمله مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

اگر میخواهید بدانید برای کسب بالاترین نمره در بخش رایتینگ آیلتس دقیقا نیاز است که در چه سطحی باشید، به جدول طبقه بندی ارایه شده در لینک مربوطه مراجعه کنید.

هنوز شک دارید که میتوانید یک انگیزه نامه خوب را نگارش کنید، میتوانید با چند جلسه کلاس خصوصی writing سطح نوشتار خود را افزایش دهید. 

نظر خود را ثبت کنید