جستجو در سوالات؟
پیام ارسال شد. بستن

دوره های در حال برگزاری

دوره رایگانی برای کسانی که به دنبال کسب نمره بالای هفت در آزمون آیلتس هستند، راه اندازی کرده‌ ایم. با کلیک روی لینک، دروس اضافه شده به این دوره را مطالعه کنید.

قسمت ششم آموزش رایگان رایتینگ آکادمیک آیلتس

رایتینگ تسک 1 آکادمیک : چه مطلبی (نا)مربوط است؟

آنچه باید بدانیم

در قسمت ششم آموزش رایگان رایتینگ خواهید آموخت، اطلاعاتی که ضروری است در پاسخ به رایتینگ تسک یک نباید خارج از محتوای حقایق ارائه شده در مواد و مصالح ورودی (input) (یعنی گرافها / جدولها / نمودارهای دایره ای و دیاگرام های فرایند) باشد. از آنجایی که رایتینگ تسک 1 آکادمیک یک تمرین انتقال اطلاعات است، آزمون دهندگان باید از ارایه هرگونه توضیحات ، نظرات یا حدس در مورد اهمیت آن اطلاعات که ممکن است خارج از محدوده داده های مفروض باشد، بپرهیزند.
آزمون دهندگان حتما باید آگاه باشند که قرار نیست با ارایه نظر یا مشاهدات شخصی خود در مورد مواد و مصالح ورودی (input material) از موقعیت ممتازتری نسبت به دیگران برای گرفتن نمره بهره مند شوند. راستش را بخواهید، اتفاقا این نوع زیاده نویسی ها نتیجه عکس به بار خواهند آورد. دقت کنید که توصیفگر عمومی نمره های آیلتس 5 تا 7 چگونه به ” نامربوط بودن “ مطلب اشاره میکند (تنها بر بخش های مشخص های لایت شده متمرکز شوید) :

نمره 7

 • تمام الزامات تکلیف را برآورده می سازد.
 • تسک یک آکادمیک : دید کلی واضحی از روندها یا گرایشها، تفاوتها یا مرحله های اصلی به دست می دهد.
 • تسک یک جنرال : هدف واضحی ارایه میدهد و لحن ( tone ) یکدست ( consistent ) و مناسبی (appropriate) دارد.
 • به وضوح ویژگی های کلیدی و نکات مهم فهرست شده را ارایه میدهد و برجسته (های لایت) می سازد اما میتوان آن را به صورتی کاملتر گسترش داد.

نکته مهم : این نکته که ویژگی های کلیدی “برجسته” هستند (یا میشوند) به معنای آن است که خواننده میتواند بوضوح ببیند کدام اطلاعات مهمتر هستند و کدام اهمیت کمتری دارند. برای نمره 7 تمام اطلاعات مربوط اند.

نمره 6

 • به الزامات (خواسته های) تکلیف توجه نشان میدهد.
 • تسک یک آکادمیک : یک دید کلی ارایه میدهد و اطلاعات را به شیوه ای مناسب گزینش میکند.
 • تسک یک جنرال : هدفی ارایه میدهد که عموما واضح است، ممکن است ناهمخوانی هایی (inconsistencies) در لحن مشاهده شود.
 • ویژگی های اصلی و نکات مهم فهرست شده ارایه میدهد و در حد کفایت برجسته (های لایت) میکند اما جزییات ممکن است بی ربط ، نامناسب یا نادقیق باشند.

نکته مهم : جزئیاتی که ویژگی های کلیدی را بسط می دهند ممکن است نامربوط باشند.

نمره 5

 • به طور کلی به تکلیف می پردازد؛ در مواردی قالب (یا فرمت) ممکن است مناسب نباشد.
 • تسک یک آکادمیک : جزییات را ماشین وار بدون ارایه یک دید کلی واضح بازگو میکند؛ ممکن است داده ای در پشتیبانی از توصیف (یا توصیفات) به چشم نخورد.
 • تسک یک جنرال : ممکن است هدفی برای نامه ارایه دهد که در مواردی چندان واضح نباشد؛ لحن ممکن است متغیر و در مواردی نامناسب باشد.
 • ویژگی های کلیدی و نکات مهم فهرست شده را ارایه میدهد اما به صورت ناقص به آنها می پردازد ؛ ممکن است به تمرکز بر جزییات گرایش داشته باشد.

نکته مهم : نویسنده ویژگی های کلیدی را شناسایی میکند اما اطلاعاتی که در مورد هریک یا بعضی از حوزه ها ارایه میشود ناقص است. این نقص ممکن است به معنای نامربوط بودن در یکی از حوزه های کلیدی باشد.

توضیحات هر یک از مجموعه توصیفات، لزوما در حکم تعاریف کاملا دقیق نیستند، بلکه به شما خاطر نشان می کنند زبان آموزان باید برای تشخیص این که چه بخش هایی از یک گراف / جدول / نمودارهای دایره ای و دیاگرام های فرایند مهم هستند، دقت به خرج دهند. برای مثال؛ اگر موردی در پاسخ نامربوط باشد، بعید نیست که بر اساس معیارهای دیگر (CC، LR و GRA) رتبه بالایی داشته باشد اما از لحاظ TA نمره ای پایین تر (یعنی 6 یا حتی کمتر) بگیرد.

چگونه در کلاس یا خانه تمرین کنیم ؟ ( ویژه مدرسین )

پیش از این گفته بودیم که حتما باید زبان آموزان را ترغیب کنیم که پیش از دست به قلم بردن زمان مقتضی را صرف طراحی یا برنامه ریزی کنند. باید کاری کنیم آنها در تشخیص مهم ترین اطلاعاتی که باید گنجانده شود و این که کدام اطلاعات ضروری نیست، کاملا مهارت یابند. برای این که به آنها در ورزیدن این مهارت کمک کنید، میتوانید از موارد ذیل بهره گیرید:

فعالیت

 1. با استفاده از پروژکتور، یک رایتینگ به زبان آموزان نشان دهید (در ادامه نمونه ای آمده است).
 2. به آنها چندین جمله مرتبط با مواد و مصالح ورودی بدهید – به طوری که برخی از این جمله ها به اطلاعات داده شده مربوط باشند و برخی دیگر در بردارنده نظری ، حدسی یا توضیحی در مورد داده ها باشند. از آنها بخواهید جمله های مرتبط را برگزینند و گزینش خود را توجیه کنند.
 3. دو یا سه رایتینگ T 1 AC انتخاب کنید و به عنوان تکلیف خانه به یکی از گروه های متشکل از 3-4 زبان آموز بدهید. زبان آموزان، 5 جمله درباره موضوع می نویسند که حاوی آمیزه ای از محتوای مربوط و نامربوط است. جمله های آنها را با زبان آموزانی که همان موضوع را دارند و سپس در گروه هایی که موضوعاتشان متفاوتند مطرح کنید. بدین ترتیب جمله های حاوی اطلاعات نامربوط را معین کنید.
 4. زبان آموزان برای آزمودن نوشته های خود و بازخورد هم گروهان میتوانند از همین رویکرد بهره گیرند.

فعالیت کلاسی

نخست موضوع ذیل را تجزیه و تحلیل کنید. سپس 5 جمله ای را که در پی می آیند بخوانید و برای هر مورد تشخیص دهید آیا اطلاعات مربوط مناسب آن است یا نه.

قسمت ششم آموزش رایگان رایتینگ

(1)   In 1955, the youngest age group had the fewest number of weight issues, with approximately 70% being assessed as ‘ideal’.

(2)   The significant increase in all ages groups in percentages of ‘overweight’ or ‘obese’ inhabitants is worrying.

(3)   The chart clearly shows that, in modern times, obesity poses a considerable problem from the age of 30 onwards.

(4)   When comparing the two years, there has been a significant increase in the number of obese people in Charlestown, and this figure will likely continue to grow based on the changes so far.

(5)   It appears that being underweight was more of a problem than being obese in 1955, probably due to the number of stay-at-home mums, who cooked meals for the family.

پاسخنامه ( پاسخ های نامربوط )

(2) نامربوط – is worrying ( نظر شخصی )

(4) نامربوط – and this figure will likely continue to grow based on the changes so far ( حدس و گمان )

(5) نامربوط – probably due … cooked meals for the family ( توضیح/حدس )

و این بدان معنی می باشد که در قسمت Task Achievement نمره 5 به این جملات تعلق میگیرد. ( شماره های 2 و 4 و 5 )

قسمت ششم آموزش رایگان رایتینگ با ذکر مثال و تحلیل پاسخ در تلاش است در ادامه قسمت های گذشته آموزش رایگان در اسکیل رایتینگ آموزش را برای زبان آموزان و مدرسین آیلتس ملموس تر کند.

مدرس دوره : دکتر امیر اشراق
امیدواریم قسمت ششم آموزش رایگان رایتینگ برای کاربران آیلتسی مفید واقع شده باشد. منتظر بخش های بعدی آموزش رایتینگ باشید.

دوره های رایگان

جدیدترین دوره های رایگان آیلتس در پلتفرم جدید وب سایت در دسترس است. میتوانید آموزش رایگان رایتینگ تسک ۱ و رایتینگ تسک ۲ را در آنجا دنبال کنید.

به این صفحه چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن بر روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تاکنون امتیازی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این صفحه را ارزیابی می کند.

خوشحالیم که این صفحه را مفید دانستید...

در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

متاسفیم که این صفحه برایتان مفید نبود!

نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

به نظرتان این صفحه چه کمبودی داشت که برایتان مفید نبود؟