جستجو در سوالات؟
پیام ارسال شد. بستن

021-22861991

برای درخواست کلاس خصوصی رایتینگ آیلتس تماس بگیرید.

اگر دروس قبلی درباره انواع آرگیومنت ها را دنبال کرده باشید، ازین پس قادر خواهید بود یک آرگیومنت واضح را تشخیص دهید. در این درس قصد داریم به روش ساختن چنین آرگیومنتی البته با تاکید ویژه بر زبانی که برای این کار احتیاج است بپردازیم.

نحوه ساخت آرگیومنت واضح در رایتینگ

روش‌های گوناگونی برای خلق انواع آرگیومنت در رایتینگ وجود دارد. این روش‌ها به ایده‌هایی که هنگام طراحی مقاله تان به ذهن شما خطور می‌کنند، بستگی دارد و نمی‌توان از پیش درباره آنها تصمیم گرفت. دلیلش آن است که ایده های شما آرگیومنت را شکل می‌دهند که به نوبه خود تعیین کننده زبانی است که باید به کار ببرید. این روند نمی‌تواند به شکل معکوس روی دهد یعنی از زبان شروع شود، برای همین رویکرد استفاده از عبارت‎‌های قالبی ثابت در اینجا به کار نمی‌آید.

افزودن اطلاعات

یکی از راه‌های ساختن یک آرگیومنت واضح ارائه دلایل مختلف است که وقتی به یکدیگر ملحق شوند در مجموع شما را به نتیجه تان برسانند. کلمات و عبارات رایج در این نوع آرگیومنت عبارتند از:

Firstly, Secondly, Thirdly, In addition, Similarly, also, و مانند اینها

به آرگیومنت زیر نگاه کنید و سعی کنید سه نکته یا ایده (یعنی همان نتیجه گیری) و سه دلیل برای قبول کردن آنها تشخیص دهید سپس کار برگه خودتان را تکمیل کنید (توجه داشته باشید که افزودن یک because یا therefore می‌تواند در شناسایی دلیل با نتیجه گیری کمکتان کند).

There are several reasons why the government collects taxes. Firstly, the money raised can be used to build new roads or public buildings. Secondly, existing infrastructures, such as schools and hospitals, can be updated or repaired. Finally, these funds needed to pay the salaries of all government workers, including firefighters and the police. Thus, taxes help improve the community while also making it safer.

نکاتی که باید به آنها توجه کنید

1. دلایل ارائه شده در پاراگراف بالا شواهد پشتیبان ما هستند. برای فکر کردن در مورد آنها از تجربه و دانش شخصی‌مان بهره بردیم، همان کاری که سوال از ما می‌خواهد انجام دهیم. نکاتی که در اینجا مطرح می‌کنیم نظرات شخصی‌مان درباره چیزهایی است که این شواهد به ما نشان می‌دهد یا برایمان فاش می‌کند. یادتان باشد هر کدام از این نکات یک نتیجه است و موضع ما را آشکار می‌کند. اگر این دلایل ناروشن و غیرمنطقی باشند آنگاه موضع گیری و نتایج ناواضح خواهند بود و اگر دلایل به کلی مفقود باشند نشان دهنده این است که ایده ها اصلا پرورش نیافته اند.

2. نکاتی که مطرح می‌کنیم ایده‌هایی کلی و فراگیر هستند اما در مقابل دلایل ارائه شده اختصاصی و برای پشتیبانی از ایده هایمان شواهد فراهم می‌آورند حتی اگر از اصطلاح For example هم استفاده نکرده باشیم.

3. به ارجاعات‌مان دقت کنید. در پاسخ‌ به آرگیومنت از واژه taxes به دفعات استفاده کرده ایم. دوباره به پاراگراف اصلی نگاهی بیندازید و هر مترادفی را که امکان می‌دهد در هنگام ارجاع به taxes از تکرار کردن آن پرهیز شود یادداشت کنید. همین نشان می‌دهد چگونه تقویت دانش واژگانی شما می‌تواند به رایتینگ تان کمک کند.

تاکید بیشتر

زبان به کار رفته در این آرگیومنت به خواننده نشان می‌دهد همه دلایل به یک اندازه اهمیت دارند. با این همه گاهی می‌خواهیم نشان دهیم یک دلیل از بقیه مهمتر است مانند مثال زیر:

There are several reasons why the government collects taxes. In terms of infrastructure, the money raised can be used to build new roads or public buildings, or to maintain existing structures such as schools and hospitals. More importantly, these funds are needed to pay the salaries of the government workers, including the firefighters and the police. Thus, taxes not only help improve the community but also make it safer.

عبارت‌هایی که با فونت سیاه مشخص شده‌اند موضع ما را نشان می‌دهند که میتوان اینگونه خلاصه کرد: چندین دلیل خوب برای گرفتن مالیات وجود دارد که از نظر ما ایمنی از بقیه مهمتر است. دیگر عباراتی که در هنگام نوشتن چنین آرگیومنتی به کار می‌آیند:

Moreover, Furthermore, What is more, Even more importantly.

توجه داشته باشید که ما از هیچ عبارت موصولی بین دو جمله نخست استفاده نکردیم، پیوند میان آنها از طریق کاربرد ارجاع (the money raised به collects taxes اشاره میکند) برقرار شده است. همان طور که دیدیم برخی حتی از این هم فراتر رفته و کلمات و عبارات موصولی بیشتری را حذف می‌کنند. این روش گذشته از برچیدن تمام نشانه های راهنمای خواننده، لحن متفاوتی نیز به متن می‌بخشد و گاه در این کار زیاده روی می‌شود. برای معلوم شدن تاثیر این کار، دو نسخه زیر از یک آرگیومنت را با صدای بلند بخوانید.

نسخه اول

There are several reasons why the government collects taxes. Firstly, the money raised can be used to build new roads or public buildings. Secondly, existing infrastructure, such as schools and hospitals, can be updated or repaired. Finally, these funds are needed to pay the salaries of all government workers, including firefighters and the police.

نسخه دوم

There are several reasons why the government collect taxes. The money raised can be used to build new roads or public buildings. Existing infrastructure, such as schools and hospitals, can be updated or repaired. The funds are needed to pay the salaries of all government workers, including firefighters and the police.

به عنوان خواننده کدام‌ یک از این دو سبک را ترجیح می‌دهید؟ دومین نسخه محدودیت‌های حذف عبارت‌های پیوند دهنده را نشان می‌دهد. اگر بیش از این عباراتی را حذف کنیم آنگاه در coherence و cohesion مشکلاتی پدید خواهد آمد (همان نکته نمره 7 در مورد استفاده ناکافی از ابزارهای cohesion). تسلط بر این روش برای زبان آموزان بسیار دشوارتر است و استفاده از آن را توصیه نمی‌کنیم زیرا نمره شما را بالاتر نخواهد برد. خواننده های شما همیشه به نشانه های راهنما نیاز دارند و از یاد نبرید که اگزمینرها به دنبال شواهد وجود این نشانه ها می‌گردند. واژه ها و عبارت‌های موصولی (connecting words and phrases) تنها وقتی قابل حذف هستند که ارجاع های کاملا روشنی در متن وجود داشته باشد.

آیا می‌توانید روش‌های برقراری پیوند میان ایده ها در نسخه دوم را تشخیص دهید؟

تمرین لیسنینگ

شاید هنگام بلند خواندن متوجه شده باشید که برای نسخه دوم ناچارید لحن خود را طوری تنظیم کنید که پیوندها آشکار شوند. در صورت امکان از یک انگلیسی زبان بخواهید که هر دو نسخه را برایتان بخواند و به تفاوت‌های بین دو قرائت دقت کنید. همین به روشنی نشان می‌دهد که خواننده (که اگزمینر هم یکی از آنهاست) باید به اصطلاح بیشتر تلاش کند تا بتواند از پس فهم متنی با سبک نسخه دوم برآید.

نسخه دوم بیشتر شبیه یک گزارش خبری است که واقعیت ها (فکت ها) را به صورت عناوین خبری ارائه می‌دهد و باعث می‌شود کار برای مخاطب سخت تر شود. ازین رو ما در هنگام نوشتن مثلا مقاله آیلتس از این سبک استفاده نمی‌کنیم. احتمالا شما راهی میان این دو سبک را ترجیح خواهید داد.

نسخه سوم

There are several reasons why the government collects taxes. The money raised can be used to build new roads or public buildings. Existing infrastructure, such as schools and hospitals, can also be updated or repaired. Furthermore, the funds are needed to pay the salaries of all government workers, including firefighters and the police.

یادتان باشد هر سه نسخه بالا نمونه‌های نمره 9 آیلتس هستند اما در نسخه‌های اول و سوم، کار هم برای خواننده و هم برای نویسنده راحت تر شده است.

استفاده از رابطه علت و معلول

روش دیگر برای اثبات این که نتیجه گیری هایتان درباره یک موضوع معقول و منطقی هستند نشان دادن اثر یا همان معلول یک علت است. به جای یک سری دلایل جدا از هم که فقط بر روی هم تلنبار شده اند، ایده‌های موجود در این گونه آرگیومنت‌ها حتما باید به شیوه ای متفاوت به هم مرتبط شوند. این نوع آرگیومنت‌ها دومینو وار نشان می‌دهند که یک ایده بر ایده دوم و احتمالا بر ایده سوم تاثیر گذار است. همه آنها مانند حلقه‌های یک زنجیر به هم وصلند و برای همین به آنها واکنش زنجیره ای هم می‌گوییم.

این نوع آرگیومنت توضیح می‌دهد که ایده با توجه به تاثیراتی که می‌تواند بگذارد ممکن است خوب یا بد باشد و همین تاثیرات هستند که در این نوع آرگیومنت شواهد را فراهم می‌کنند. به طور کلی این آرگیومنت ها حول محور حقایق یا ادعاهایی مطرح شده از جانب نویسنده بنا می‌شوند که ممکن است از دل یکی از ادعاهای مطرح شده در خود سوال برآمده یا بر پایه دانش یا تجربه شخصی شما باشند.

ما از یک پیکان برای نشان دادن پیوند میان ایده ها در این نوع آرگیومنت استفاده می‌کنیم. در زیر چند مثال از عبارت‌هایی را خواهید دید که اغلب برای نمایش این گونه آرگیومنت ها به کار می‌روند:

This means that….; This causes….; As a result, …; in turn; if….then

به مثال زیر دقت کنید. آیا می‌توانید ادعای مطرح شده و سه اثری که این ادعاها دارند را تشخیص دهید؟ آنها را در کار برگه خود بنویسید و برای نشان دادن پیوند از پیکان استفاده کنید.

In many big cities, the population exceeds the number of flats and houses available, which means that many people do not have anywhere to live. This causes several problems. Firstly, it can put pressure on charities, who then have to find food and shelter for the homeless.

چند تذکر

آرگیومنت ذکر شده در بالا بستگی به توانایی ما در توضیح روشن و بی ابهام یک مسئله پیچیده دارد:
کمبود خانه منجر به افزایش بی‌خانمانی می‌شود که به نوبه خود بر مشکلات پیش روی خیریه های محلی می‌افزاید.

این زنجیره پیچیده از رویدادها ما را ناچار کرد ساخت‌های گرامری پیچیده ای بنویسیم. پیچیدگی از آن چیزهایی نیست که به صلاحتان باشد در رایتینگ خود بگنجانید، حالا چه از طریق افزودن نکات گرامری پیچیده‌ باشد چه از طریق آفرینش جملات طولانی و چه استفاده از واژگان مرکب سطح بالا.
در سطوح پایین‌تر داوطلبان آیلتس قادر نیستند ایده‌های پیچیده از این دست را واضح و ساده شرح دهند، درحالی که کاندیداهای واجد گرفتن نمره ۷ و بالاتر می‌توانند این کار را انجام دهند.

ایده کلیدی

اگر هدف اصلی شما خلق جملات پیچیده باشد، موضوعات پیچیده ای که توضیح می‌دهید خواننده را گیج کرده و دنبال کردن آرگیومنت شما ناممکن می‌شود. توضیح ایده‌های پیچیده به شیوه ای روشن، بی ابهام و ساده، شانس شما را برای گرفتن نمره ۷ نه تنها کم نخواهد کرد بلکه تقویت نیز می‌کند.

در این درس به نحوه خلق انواع آرگیومنت در رایتینگ پرداختیم و با ذکر نمونه و تمرین به صورت کاربردی نحوه ساخت را آموزش دادیم. در درس بعدی به آرگیومنت های ساخته شده با استفاده از پیش‌بینی خواهیم پرداخت.
این پست را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

به این صفحه چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن بر روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای دهندگان: 2

تاکنون امتیازی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این صفحه را ارزیابی می کند.

خوشحالیم که این صفحه را مفید دانستید...

در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

متاسفیم که این صفحه برایتان مفید نبود!

نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

به نظرتان این صفحه چه کمبودی داشت که برایتان مفید نبود؟