بخش های این دوره

تمرین عملی حساب شده برای رایتینگ تسک ۲

مرحله 2 – پرورش دادن مهارت‌های اندیشیدن و ایده گرفتن

5
(1)

به قول نویسنده مشهور آمریكایی، استیون كینگ (Stephen King)، اگر نمی‌خوانید پس ابزارهای نوشتن (tools to write) را ندارید. این حرف به خوبی پیوند (link) بین ریدینگ (Reading) و رایتینگ (writing) را در یک جمله بیان می‌كند. ریدینگ یا خواندن به شما ایده و زبان می‌دهد، بنابراین مطالب زیاد و متنوعی (widely) در ارتباط با تاپیک‌های IELTS بخوانید. با استفاده از این روش یاد خواهید گرفت آدم‌های دیگر در مورد مسائل مختلف (different issues) چه فكر می‌كنند و چه احساسی دارند.

به ویژه به دنبال مقاله‌ها (articles) یا كتاب‌هایی باشید كه در مورد یک تاپیک (topic)، موضعی را مطرح می‌كنند (present position) و همچنان كه می‌خوانید، درباره موضع نویسنده (the writer’s position) هم فكر كنید. اگر بتوانید توضیح دهید كه نویسنده به چه چیزی معتقد است، معنیش این است كه او توانسته موضعش را مشخص كند (have made their position). دوباره متن (text) را مرور كنید تا ببینید آیا نویسنده چنین كاری كرده است یا خیر.

به این فكر كنید كه آیا این كار از طریق گزینش vocabulary انجام گرفته یا به واسطه استفاده از استراكچرهای گرامری (grammatical structures) است. همیشه یک دفترچه یادداشت همراه داشته باشید و هر لغت یا اصطلاحی (phrase) كه فكر می‌كنید خیلی به درد می‌خورد (especially effective) را با دقت تمام یادداشت کنید (make a special note) تا بتوانید از آنها در تمرینات عملی شخصی‌تان (own practice) بهره ببرید. وقتی این لغات و اصطلاحات را یادداشت می‌كنید (notedown)، جمله كامل را هم یادداشت كنید. این كار نه تنها به شما نشان خواهد داد چگونه اصطلاحاتی (suchphrases) از این دست را به درستی استفاده كنید بلكه كانتكستی (context) نیز به شما می‌دهد تا بتوانید آن عبارت (phrase) را هنگامی كه به آن نیاز دارید، به یاد آورید.

بعد به این فكر كنید كه نظر خودتان درباره این مسئله چیست. آیا با نویسنده موافقید؟ آیا می توانید یک argument مخالف (counterargument) ببینید؟ آیا همین شیوه تلقی یا روش اندیشیدن (attitude or way of thinking) در شهرستان، شهر یا كشور شما كارآمد است یا خیر؟ با این روش می‌توانید موضع خودتان در مورد تاپیک و رویكردتان نسبت به مرحله تفكر در آزمون را توسعه دهید.

اول تمرین كنید تا در یک مقیاس كوچک (small scale) فكر كنید و بعد به تدریج ابعاد مقیاستان (scale) را بزرگتر (larger scale) كنید. چیزی شبیه به این:

How does this issue affect?
این مسئله چه تاثیری می گذارد؟

me and my family and my friends?
من و خانواده و دوستانم؟

my town or city?   
شهرستان یا شهر من؟

my country?   
كشور من؟

the world or society in general?
بر جهان یا جامعه (به طور كلی)؟

به یاد داشته باشید آنچه می‌نویسید به مراتب بیش از میزانی كه می نویسید، اهمیت دارد. یکی از شاگردان ما به تازگی می‌تواند essay های بلند در یک موقعیت با محدودیت زمانی (timed situation) بنویسید زیرا سوژه اش (her subject) را می شناسد. او حالا دارد درباره چیزی كه میداند می‌نویسید، این همان چیزی است كه باید هدف شما نیز باشد.

در این دوره سعی داریم نحوه اندیشیدن (think)، برنامه ریزی كردن (plan) و نوشتن (write) را به شیوه‌ای كاربردی (practical) تمرین كنیم. تنها راه انجام سریع این نوع از فكر كردن (type of thinking) سر جلسه امتحان، اینست كه آنقدر روی انواع و اقسام تاپیک‌ها آن را پیاده کرده باشید تا ملكه ذهنتان (get into habit) شده باشد.

با تمرین‌های عملی پیوسته، فكر كردن به ایده‌های مرتبط در چند دقیقه اول آزمون برایتان ساده‌تر از پیش خواهد شد. وقتی ایده‌های خودتان را داشته باشید، كافیست یاد بگیرید چگونه آنها را به صورت منطقی (logically) سامان داده (organise) و به روشنی و بدون ابهام آنها را انتقال دهید (communicate clearly).

به این صفحه چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن بر روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای دهندگان: 1

تاکنون امتیازی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این صفحه را ارزیابی می کند.

خوشحالیم که این صفحه را مفید دانستید...

در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

متاسفیم که این صفحه برایتان مفید نبود!

نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

به نظرتان این صفحه چه کمبودی داشت که برایتان مفید نبود؟