فهرست مطلب :

  • از نحوه برگزاری آزمون اسپیکینگ مطلع می شوید.
  • با فرمت سوالات اسپیکینگ آشنا می شوید.
  • هر 3 بخش آزمون به صورت ویدیویی برایتان آماده شده است.
  • خواهید دانست اگزمینر چه انتظاری از شما دارد.

واژگان تخصصی : اگزمینر (ممتحن – آزمونگر)

این پست به مهارت اسپیکینگ آیلتس اختصاص دارد، اگر از جمله زبان آموزهایی هستید که در سطوح پیشرفته یادگیری قرار دارید خواندن این پست برای یادآوری برخی نکات کلیدی و پایه به شما توصیه می شود و اگر از جمله زبان آموزان تازه نفس هستید حتما این پست را جزو اولویت های مطالعه خود قرار دهید.

با توجه به روال آموزشی کشور احتمالا بر این باور هستید که نقطه شروع یادگیری آیلتس در هر مهارت تعیین سطح است اما باید بدانید که هر 4 مهارت آیلتس نقطه شروع خاص خود را دارد. نقطه شروع در هر مهارت آیلتس کسب اطلاعات پایه در مورد نحوه برگزاری آزمون آیلتس در آن مهارت ( Skill ) است. نقطه شروع یا نقطه صفر یادگیری اسکیل اسپیکینگ اینست که درک صحیحی از نحوه برگزاری آزمون اسپیکینگ آیلتس داشته و بدانید اگزمینر (ممتحن) دقیقا چه انتظاری از شما دارد.

درک فرمت سوالات آزمون اسپیکینگ آیلتس

ممکن است خیلی از مخاطبان با این بخش آشنایی داشته باشند، اما متاسفانه تعداد زیادی از زبان آموزان بدون دانستن اینکه باید چه انتظاری از روز آزمون داشته باشند در آزمون شرکت میکنند.

آزمون اسپیکینگ آیلتس به سه بخش تقسیم می شود و کل آزمون بین 11 الی 14 دقیقه طول می کشد.

1 بخش اول آزمون حدود 4 الی 5 دقیقه طول می کشد و در مورد شما و خانواده تان سوال میشود. اگزمینر ممکن است از شما در مورد زادگاه‌تان، کار یا تحصیلات، خانواده یا سرگرمی های تان سوال کند. این بخش از سوالات طراحی شده تا به شما کمک کند آرام باشید و به طور طبیعی درباره موضوعات مورد علاقه تان صحبت کنید.

2 در بخش دوم آزمون یک کارت با موضوعی خاص به شما داده می شود. در کارت لیستی از سوالات که باید در مورد آنها صحبت کنید، مطرح شده است. یک قلم و کاغذ در اختیار شما قرار می گیرد و 1 دقیقه برای خواندن کارت، یادداشت کردن و فکر کردن درباره آنچه که می خواهید بگویید، به شما زمان داده می شود. پس از آن باید در 1 الی 2 دقیقه در مورد آن موضوع صحبت کنید و سوالات مطرح شده در کارت را به ترتیب پاسخ دهید. ممتحن در حین صحبت های شما هیچ گونه کمک یا سوالی را مطرح نمی کند.

3 بخش سوم آزمون انتزاعی بوده و معمولا چالش برانگیزترین قسمت آزمون برای زبان آموزان است. در این پارت از آزمون، اگزمینر سوالاتی مرتبط با صحبت هایی که در قسمت دوم مطرح کرده بودید از شما میپرسد که این قسمت بین 4 تا 5 دقیقه طول می کشد. همچنین ممکن است توانایی‌تان را در صحبت کردن در مورد گذشته، حال یا آینده به چالش بکشد. نظرتان را در مورد موضوع یا شرایطی خاص سوال کند و از شما بخواهد آن را نسبت به نظرات دیگران ارزیابی کنید و یا اینکه از شما بخواهد مقایسه ای بین دو موضوع انجام دهید.

اگزمینر آزمون اسپیکینگ چه انتظاری از شما دارد؟

چهار معیار مهم وجود دارد که ممتحن آزمون با توجه به آنها نمره شما را تعیین میکند. با دانستن این معیارها نحوه نمره دهی را آسان تر درک خواهید کرد. هر معیار %25 درصد از نمره شما را تشکیل میدهد که از 9 می باشد. در صورت مرتکب شدن اشتباه در هر معیار از شما نمره کم می شود که در نهایت باعث کم شدن نمره شما در مهارت اسپیکینگ میشود. اگر میخواهید بدانید نحوه نمره دهی در آزمون آیلتس در هر 4 مهارت چگونه است، بر روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

انسجام و پیوستگی ؛ سلیس و روان بودن ( Fluency and Coherence )
سلیس و روان بودن در انگلیسی یا همان Fluency ، توانایی شما در صحبت کردن به صورت روان و بدون هیچ وقفه غیر طبیعی را می گویند.
انسجام و پیوستگی در انگلیسی یا همان Coherence اشاره به این دارد که سنجش مفهوم کلام شما برای مخاطب چقدر آسان و قابل درک است.

منابع واژگانی ( Lexical Resource )
Lexical Resource یا همان منابع واژگانی به توانایی شما برای استفاده از طیف گسترده ای از واژگان در جای مناسب و با دقت لازم اشاره دارد.

دامنه گرامری و دقت ( Grammatical range and Accuracy )
Grammatical range یا همان دامنه گرامری از جمله مهمترین معیارها در اسپیکینگ است. جملات شما باید بدون خطا بوده و سعی کنید از طیف وسیعی از ساختارهای دستوری مناسب استفاده کنید.

تلفظ ( Pronunciation )
در نهایت براساس Pronunciation یا همان تلفظ قضاوت خواهید شد. گفتار شما باید روشن بوده و شامل طیف گسترده ای از ویژگی های تلفظ مانند صدای انطباق، استرس جمله و … باشد.

در آخر لینک یک ویدیو از یوتیوب را برایتان قرار می دهیم تا با چندین مثال از نحوه برگزاری آزمون اسپیکینگ آشنا شوید.

این پست ادامه دارد …

جهت آشنایی کامل شما با اسپیکینگ آیلتس ، آموزش این مهارت را در قالب چندین پست آموزشی برایتان تدارک دیده ایم که این مطلب از جمله آنهاست. حال که با نحوه برگزاری آزمون اسپیکینگ آیلتس ، نوع سوالات و انتظارات اگزمینر آشنایی پیدا کردید، در ادامه برایتان 7 مرحله آماده‌سازی برای مصاحبه اسپیکینگ آیلتس را آماده کرده ایم تا گام به گام بتوانید پیش رفته و خود را برای کسب بهترین نتیجه آماده کنید.

We hope you have found these tips useful. Don’t Forget to Like and Share!

نظر خود را ثبت کنید